Kobiety bohaterki, które podczas wojny toczyły walkę o niepodległość.

 

Wanda Gertz

Pracowała m.in. dla Marszalka Piłsudskiego, jako jego zaufana sekretarka, potem również jako sekretarka Głównego Inspektora Sił Zbrojnych i kierowniczka sekretariatu Muzeum Belwederskiego. Mimo uznania jakim się cieszyła, nie dane jej było objąć bardziej odpowiedzialnych funkcji, tak w strukturach cywilnych jak i wojskowych. Te w II Rzeczpospolitej zarezerwowane były dla mężczyzn. Wraz z wybuchem II wojny światowej Wanda Gertz reaktywowała swoją działalność konspiracyjno-wojskową jako „Lena” w nowopowołanych strukturach ZWZ .

Czytaj więcej...

Kolejne uderzenie w Polskę i kobietę

Batalia o ochronę ludzkiego życia w Polsce przeniosła się na forum europejskie. Polsce zarzuca się łamanie praw kobiet. Debata w tej sprawie odbyła się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Europoseł Urszula Krupa mocno podkreśla, że tu nie chodzi o ochronę nienarodzonych dzieci, a o zamydlanie ludziom oczu. 

Muszę powiedzieć, że jestem zdziwiona – bo we współczesnym świecie, kiedy byli wielcy święci jak Jan Paweł II, który całe życie poświęcił walce o ochronę życia, Matka Teresa (ogłoszona świętą), że ten temat jeszcze wraca na forum Parlamentu Europejskiego. My jesteśmy postawieni w sytuacji „kozła ofiarnego”, bo najpierw był Trybunał, później kornik drukarz, teraz mamy prawa kobiet, a jeszcze czeka nas gender, więc rzeczywiście problem mamy my jako Polacy, ale kogo Pan Bóg doświadcza, tego miłuje – zaznacza poseł PE Urszula Krupa. To, co ma być kwintesencją demokracji i na co Parlament Europejski powinien zwracać uwagę, czyli wolność słowa, wyznania i wolność sumienia – jest notorycznie brutalnie łamane. Unia Europejska zmaga się z poważnymi problemami, tj. sytuacja w Syrii czy napływ uchodźców. Jak widać, temat Polski stał się doskonałym tematem zastępczym i swoistą zasłoną dymną.

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2019

kalendarz2019