Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata    Polski Punkt Widzenia 15.07.2019    Min. P. Gliński złożył wizytę na placu budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu    Beata Szydło nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia PE    [TYLKO U NAS] prof. P. Gliński: Skoro władze lokalne po 1989 roku nie zrobiły nic szczególnego, aby upamiętnić Westerplatte, państwo polskie musi przejąć odpowiedzialność    Ustawa o ochronie małżeństwa, rodziny i dobra dziecka    [TYLKO U NAS] M. Korzekwa-Kaliszuk: Przykład franciszkanów pokazuje, że czasem wystarczy iskierka nadziei    Sprawdź, w której aptece kupisz swój lek    Sprawdź, gdzie są najkrótsze kolejki na operację usunięcia zaćmy    Informacje dnia 15.07.2019 [20.00]    [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Jak tlenu potrzebujemy dziś jasnego stanowiska Kościoła, jeżeli chodzi o atak lewackich ideologii na Kościół    Policja: trwają działania operacyjne ws. zaginięcia 5-letniego Dawida

   

plakat Marek Jurek

    6 lutego w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja zatytułowana „Europejska współpraca w dziedzinie obronności”, zorganizowana przez Marka Jurka, Posła do Parlamentu Europejskiego. Konferencja była poświęcona obecnym zamierzeniom Komisji Europejskiej w zakresie współpracy obronnej. Prelegenci w trakcie czterech paneli nawiązali do problematyki takiej jak skuteczność tych planów, aby poprawić współpracę w zakresie obronności, ich negatywne skutki oraz sposoby ich złagodzenia, a także większe zaangażowanie małych i średnich przedsiębiorstw


    Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni znawcy tematyki obronności.Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać między innymi prelekcji  wiceadmirała Bena Bekkeringa, holenderskiego przedstawiciela wojskowego do NATO i UE, prof. dr. Juliana Lindley-French, wiodącego doradcy, stratega i autora specjalizującego się w sprawach zagranicznych i wojskowych z Wielkiej Brytanii, Antoniego Pieńkosa, dyrektora wydziału analiz w Warszawskim Instytucie Inicjatyw Strategicznych, Macieja Miłosza, przedstawiciela polskiego przemysłu, Dušana Švarca, przedstawiciela przemysłu czeskiego oraz parlamentarzystów: dr. Bartosza Jóźwiaka, Geoffreya Van Orden, Mariana Piłki i Bronislava Skripka.

    Wiceadmirał Ben Bekkering przedstawił holenderskie spojrzenie na kwestie obronności. Angelo Delsen podkreślił, że na dzień dzisiejszy struktura obrony nie jest kompletna, mimo posiadanego potencjału. Podobnie jak i inni prelegenci zaznaczył, że wszelki rozwój w dziedzinie obronności musi współgrać z rozwijającą się technologią, dodał, że niezbędna jest innowacyjność. Zaapelował również o obronę mniejszych krajów i słabszych rejonów świata. Dušan Švarc przedstawił wizję Czech w tematyce obronności, mówił przede wszystkim o różnicach między małymi i średnimi przedsiębiorstwami a dużymi graczami. Jako główną zaletę małych przedsiębiorstw przedstawił fakt, że płacą one podatki lokalne, podczas gdy w przypadku wielkich firm, nie jest wiadome, kto odnosi zyski. Maciej Miłosz zaznaczył, że w europejskim przemyśle zbrojeniowym dominują koncerny z największych krajów, a także przemysł amerykański, nie ma natomiast miejsca dla małych i średnich przedsiębiorstw, które skutecznie mogłyby podejmować się projektów związanych na przykład z logistyką czy łącznością. Zaznaczył, że nie zawsze ci więksi gracze są tańsi, mniejsi natomiast są bardziej elastyczni cenowo.

20190206 111147

    Wyraził również pogląd, że poważnym wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest pogodzenie różnych priorytetów krajów członkowskich, w zależności od potrzeb tych krajów. Państwa bardzo często zakupują swoje uzbrojenie od rodzimych producentów w zależności właśnie od potrzeb. Przypomniał, że produkcja w Polsce i Czechach, w porównaniu do czasów PRL, jest znacznie mniejsza. Jednakże wówczas jej wydajność nie miała znaczenia, a obecnie nie ma tego efektu skali. Prelegent przywołał także pojęcie „leniwego przemysłu” i zaznaczył, w odpowiedzi na pytanie z sali dotyczące przyspieszenia tego przemysłu, że jedynym rozwiązaniem byłby wolny rynek i zupełnie wolne zamówienia publiczne. Jednak jak wskazał, jest to teza dość rewolucyjna, na którą zgody nie ma.

   Antoni Pieńkos przedstawił sytuację w Polsce podkreślając, że dużo mówi się o suwerenności w obronie, ale wydatki nie do końca pozwalają na to, by utrzymać obronność na poziomie zadowalającym. Do tego brak jest dynamiki w tej dziedzinie. Ponadto powiedział, że w interesie naszej obronności w Polsce staramy się doprowadzić do takiej sytuacji, by zaatakowanie Polski było zbyt kosztowne i by Polska w razie takiej sytuacji miała tyle czasu, by inne kraje mogły nas wesprzeć. Poseł Marian Piłka powołał się na obecną sytuację Polski, która ma Rosję za swojego sąsiada i która to jest w stanie „dziwnej wojny” z Ukrainą. To stawia kwestię naszego bezpieczeństwa pod znakiem zapytania. Jeśli chodzi o armię europejską, to poseł zaznaczył, że doprowadzi to do wypierania armii amerykańskiej i to może skutkować destabilizacją sytuacji obronnej w Europie. Przypomniał słuchaczom, że Polska rozbudowuje armię; do 2030 roku nakłady na armię mają zostać zwiększone do 2,5%, choć jest to wciąż mało. Należy dążyć do zwiększenia nakładów do 3-4%, rozbudowywać armię, przywrócić pobór obowiązkowy i przeznaczać finanse na nowoczesną broń. Podkreślił, że choć popiera rodzimy przemysł zbrojeniowy, to jednak trzeba również uwzględnić i nastawić się na zakup z zagranicy.

    Poseł Geoffrey Van Orden mówił w swojej prelekcji o projektach europejskich i zaznaczył, że ważne jest, by interpretować sygnały napływające z USA. Skupił się także na kwestii suwerenności krajów członkowskich podkreślając, że istotnym jest, aby łączyć suwerenność europejską właśnie z suwerennością każdego kraju. Również poruszył temat USA, abyśmy uważnie obserwowali lansowaną przez nich wizję demokracji i wyciągali wnioski, gwarantowali sobie europejskie zabezpieczenia i byli równym partnerem dla USA.

20190206 111043

 

   Dr Bartosz Jóźwiak powiedział, że dzisiaj nie możemy być niczego pewni i mimo, że jest NATO, to jednak ważna jest rozbudowa własnych sił zbrojnych. Zaznaczył, że działania ze strony Rosji nie tylko naruszają suwerenność granic kilku państw, ale również naruszają aspiracje państw, które chciałyby przystąpić do NATO (Gruzja, Ukraina). Wyraził opinię, że nie warto iść w kierunku tworzenia nowej europejskiej armii, powinniśmy zwiększać nasze nakłady i rozbudowywać bazę militarną. Poseł Bronislav Skripek przedstawił obecnym na konferencji aspekt historyczny USA i dlaczego Stany Zjednoczone angażują się militarnie w Europie.

   Podczas konferencji wielokrotnie poruszany był temat armii europejskiej. Poseł Piłka wyraził pogląd, że UE powinna opierać się na współpracy państw narodowych, a nie na likwidacji ich suwerenności, a do tego właśnie prowadzi armia europejska. Podkreślono również, że tego rodzaju armia jest pułapką. Jest już NATO, po co nam potrzebna jest kolejna organizacja militarna? Największą potrzebą jest solidarność i w nasze bezpieczeństwo powinniśmy angażować właśnie USA.

   Pan Tomáš Kopečný, dyrektor departamentu ds. współpracy w przemyśle obronnym z Czech, poruszył między innymi problematykę głosu małych państw w kwestiach obrony i niebezpieczeństw, jakie mogą im grozić.

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2019

kalendarz2019