Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata    Polski Punkt Widzenia 15.07.2019    Min. P. Gliński złożył wizytę na placu budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu    Beata Szydło nie została wybrana na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia PE    [TYLKO U NAS] prof. P. Gliński: Skoro władze lokalne po 1989 roku nie zrobiły nic szczególnego, aby upamiętnić Westerplatte, państwo polskie musi przejąć odpowiedzialność    Ustawa o ochronie małżeństwa, rodziny i dobra dziecka    [TYLKO U NAS] M. Korzekwa-Kaliszuk: Przykład franciszkanów pokazuje, że czasem wystarczy iskierka nadziei    Sprawdź, w której aptece kupisz swój lek    Sprawdź, gdzie są najkrótsze kolejki na operację usunięcia zaćmy    Informacje dnia 15.07.2019 [20.00]    [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Jak tlenu potrzebujemy dziś jasnego stanowiska Kościoła, jeżeli chodzi o atak lewackich ideologii na Kościół    Policja: trwają działania operacyjne ws. zaginięcia 5-letniego Dawida

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę to doskonała okazja, aby przypomnieć bohaterki tamtych wydarzeń i historię ich walki. Z tej okazji prof. Zdzisław Krasnodębski, zorganizował w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu wystawę poświęconą roli kobiet w okresie międzywojennym, zatytułowaną: „100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.” W PE podczas otwarcia wystawy o nadaniu kobietom praw wyborczych, zabrała głos b. premier Beata Szydło, która podkreśliła, że kobiety miały ogromny wkład w przekazywaniu z pokolenia na pokolenie polskiej kultury i tradycji i budowania poczucia miłości do ojczyzny wtedy, gdy Polski nie było na mapie świata. Kobiety, aż do 1918 roku były pozbawione możliwości kształcenia i dostępu do zawodu, na ziemiach polskich były skazane na nędzę, jeśli nie mogły znaleźć oparcia w rodzinie.

 DSC4485

 

Od lat siedemdziesiątych XIX wieku na łamach prasy żywo dyskutowano tzw. kwestię kobiecą, postulowano reformę kształcenia dziewcząt, umożliwienie kobietom studiowania i wykonywania zawodów zastrzeżonych dotychczas dla mężczyzn, co miało prowadzić do osiągnięcia przez nie niezależności ekonomicznej. Dopiero od 1905 roku postulat przyznania kobietom praw wyborczych stał się głównym elementem programu równouprawnienia. Na Zjeździe Kobiet Polskich w Krakowie, który odbył się w tym właśnie roku, delegatki opowiedziały się za „powszechnym, równym, tajnym, bezpośrednim, czynnym i biernym prawem wyborczym bez różnicy płci”. Kobiety włączyły się też w działalność konspiracyjną i działania zbrojne, które miały doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości.

 DSC4496

Dekret z 28 XI 1918 roku o ordynacji do Sejmu Ustawodawczego, przyznający prawa wyborcze wszystkim obywatelom Polski, wieńczył długoletnią walkę kobiet o powszechne prawo wyborcze. Wiceprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów - Zdzisław Krasnodębski, podkreślił fakt, że gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, to również kobiety w tym samym czasie uzyskały prawa wyborcze, a to wiązało się z ich udziałem w ruchu wyzwoleńczym. Miały one ogromny wpływ w budowaniu niepodległej II Rzeczypospolitej. Wystawa prezentuję kobiety, które odegrały istotną rolę w życiu publicznym w okresie II Rzeczypospolitej w takich dziedzinach, jak polityka, edukacja, nauka czy kultura. Jest to zbiór ich zdjęć i krótkie biogramy. Przykładowo, można na niej poznać sylwetki ośmiu pierwszych kobiet, które w 1919 r. znalazły się w polskim parlamencie. W sferze nauki przedstawia m.in. sylwetkę Marii Skłodowskiej- Curie, a w działalności społecznej takie znane Polki, jak Zofia Nałkowska, Anna Walentynowicz czy Zofia Kossak-Szczucka.

 DSC4580

Jak powiedział wiceprzewodniczący grupy ECR, wystawa jest skromnym, ale dobitnym hołdem złożonym polskim kobietom. Pokazuję pionierską rolę jaką Polska odgrywała, jeżeli chodzi o pozycję kobiet w społeczeństwie.

  DSC4591

 DSC4592

 

autor: Natalia Bednarska

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2019

kalendarz2019