Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Europosłowie PiS chcą, aby jedna z sal w PE nosiła imię Witolda Pileckiego    Mozambik: 446 ofiar śmiertelnych cyklonu Idai i powodzi    Prezydent: Polacy, którzy ratowali Żydów, to bohaterowie naszego narodu i całej ludzkości    Złożono 36 tys. wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”    Prognoza pogody 24.03.2019    Informacje Dnia 24.03.2019 [18.00]    Ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia    Prezydent: Polacy ratujący Żydów są wzorem patriotyzmu i przykładem solidarności    V. Orban o wyborach do PE: pokażmy Brukseli    Rzecznik KEP: 2400 sióstr zakonnych i około 1000 księży ratowało Żydów    Premier w Sadownem złożył hołd Polakom ratującym Żydów w czasie wojny    Podkarpackie: Kwiaty i znicze w miejscu zbrodni oraz na grobie rodziny Ulmów

 

IMG 6263

 

   We wtorek w stolicy Królestwa Belgi - Brukseli na terenie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej odsłonięto popiersie wielkiego męża stanu - Marszałka Józefa Piłsudskiego – człowieka, który dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Uroczystość tę dopełniła aranżacja świetlna na budynku ambasady RP oraz parada Królewskiego Zespołu Dętego z Hussignies. Powstanie rzeźby w całości sfinansował Instytut Pamięci Narodowej, a uwidocznienia dokonali: ambasador RP w Królestwie Belgii - Artur Orzechowski oraz wiceprezes IPN - dr Mateusz Szpytma. Upamiętnienie wodza Józefa Piłsudkiego przed budynkiem Ambasady RP w Brukseli to element obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W inauguracji wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, ambasady, Instytutu Pamięci Narodowej, Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej, polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego, członkowie Związku Piłsudczyków oraz belgijska Polonia.

– Odsłaniamy pomnik męża stanu, nazywanego wskrzesicielem Polski, który wszystkie swoje działania poświecił idei niepodległości i z żelazną wolą i konsekwencją dążył do jej zmaterializowana–mówił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

   Józef Piłsudski zasłynął nie tylko z odwagi i determinacji w dowodzeniu Polską, lecz także z ostrych - aczkolwiek legendarnych - powiedzonek. Słowa marszałka Józefa Piłsudkiego, które przypomniano podczas uroczystości to, że „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska“ Swym działaniem pełnym odwagi, zaangażowania i poświęcenia Józef Piłsudski, zapisał się w naszej historii, jako twórca niepodległego państwa polskiego.

 

Natalia Bednarska

 

IMG 6224

IMG 6267

IMG 6277

IMG 6283 2

IMG 6322a

IMG 6368

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2019

kalendarz2019