Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata    Komitet Polityczny PiS zarekomendował Witolda Kozłowskiego na marszałka województwa małopolskiego    Polski punkt widzenia 16.11.2018    Siatkówka. Biało-czerwoni poznali rywali w kwalifikacjach olimpijskich    Myśląc Ojczyzna – ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz    El. ME U21 2019. Polacy nieznacznie przegrywają z Portugalią w pierwszym meczu barażowym    [TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Polsce zależy na Sojuszu Północnoatlantyckim oraz na dobrych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi    Afera wokół Komisji Nadzoru Finansowego    A. Macierewicz: Pomysł utworzenia europejskiej armii jest sprzeczny z ideą UE niepodległych narodów    M. Wójcik: Wystąpienie J. Pitery w PE w sprawie Jugendamtu jest sprzeczne ze stanowiskiem polskiego rządu    Szkocja wprowadza do szkół lekcje gender    Informacje Dnia 16.11.2018 [20.00]

 

IMG 6263

 

   We wtorek w stolicy Królestwa Belgi - Brukseli na terenie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej odsłonięto popiersie wielkiego męża stanu - Marszałka Józefa Piłsudskiego – człowieka, który dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Uroczystość tę dopełniła aranżacja świetlna na budynku ambasady RP oraz parada Królewskiego Zespołu Dętego z Hussignies. Powstanie rzeźby w całości sfinansował Instytut Pamięci Narodowej, a uwidocznienia dokonali: ambasador RP w Królestwie Belgii - Artur Orzechowski oraz wiceprezes IPN - dr Mateusz Szpytma. Upamiętnienie wodza Józefa Piłsudkiego przed budynkiem Ambasady RP w Brukseli to element obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W inauguracji wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, ambasady, Instytutu Pamięci Narodowej, Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej, polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego, członkowie Związku Piłsudczyków oraz belgijska Polonia.

– Odsłaniamy pomnik męża stanu, nazywanego wskrzesicielem Polski, który wszystkie swoje działania poświecił idei niepodległości i z żelazną wolą i konsekwencją dążył do jej zmaterializowana–mówił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

   Józef Piłsudski zasłynął nie tylko z odwagi i determinacji w dowodzeniu Polską, lecz także z ostrych - aczkolwiek legendarnych - powiedzonek. Słowa marszałka Józefa Piłsudkiego, które przypomniano podczas uroczystości to, że „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska“ Swym działaniem pełnym odwagi, zaangażowania i poświęcenia Józef Piłsudski, zapisał się w naszej historii, jako twórca niepodległego państwa polskiego.

 

Natalia Bednarska

 

IMG 6224

IMG 6267

IMG 6277

IMG 6283 2

IMG 6322a

IMG 6368

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2018

Kalendarz2018