Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Stan bezpieczeństwa państwa: Realizacja zadań strzeleckich na poligonie    Niemcy: Cztery lata więzienia dla Czeczena za członkostwo w IS    [TYLKO U NAS] R. Telus: Koncerny wykorzystują polskiego rolnika, bo jesteśmy rozdrobnieni    Polski punkt widzenia 20.08.2018    Warszawa obchodziła 74. rocznicę zdobycia PAST-y    Sprawą legalności Komunistycznej Partii Polski zajmie się TK     J. Czaputowicz spotkał się z szefem niemieckiego MSZ    Włochy: 8 osób zginęło w parku narodowym w Kalabrii    Ekstraklasa. Poniedziałkowa nuda we Wrocławiu    Informacje Dnia 20.08.2018 [20.00]    [TYLKO U NAS] Dr. Pietrzak: Inwazja na Czechosłowację w 1968 r. miała być niejako operacją demonstrującą siłę Układu Warszawskiego    [TYLKO U NAS] Red. W. Gadowski: Społeczeństwo stoi na dużo wyższym poziomie etycznym niż środowisko sędziowskie

W dniach 26 -29 czerwca Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów pracowała w czasie Dni Studyjnych w stolicy Bułgarii, Sofii.

Na zaproszenie Posłów do Parlamentu Europejskiego Nikolaya Barekowa oraz Angela Dzhambazkiego odpowiedzieli posłowie z wielu krajów. 

IMG 3460

Po oficjalnym powitaniu przez przewodniczących grupy dr Sayeda Kamalla oraz prof. Ryszarda Legutkę deputowani rozpoczęli prace na warsztatach poświęconych sytuacji Bułgarii na skrzyżowaniu cywilizacji.

Prezentacja Wice Premiera i Ministra Obrony Krasimira Karachanova podsumowała Bułgarską Prezydencję. Szczególny nacisk kładziono na europejski filar socjalny i raport na temat pracowników delegowanych, jak również na problem bezpieczeństwa energetycznego.

IMG 3475

W środę gościem i prelegentem był Minister Edukacji Nikolaj Denkov, który wygłosił wykład na temat kwestii konserwatyzmu w dzisiejszej Europie. Konserwatyzm, w przeciwieństwie do ideologii z jasnymi zasadami, jest bardziej zróżnicowany. Porządek moralny jawi się jako wartość niezależna od ludzkiej woli. Europejczycy należą do pewnego kręgu historycznego, a naród to efekt ewolucji. Konserwatyzm stał się odpowiedzią na nowoczesność dziejową. Minister Nikolaj poddał w wątpliwość obecne tendencje UE, ponieważ nie działa w interesie jej obywateli oraz odchodzi od tradycyjnych wartości, w tym wartości chrześcijańskich.

Czwartkowa sesja nawiązywała do pakietu mobilności, który był głosowany na sesji plenarnej tydzień później. W czasie tego warsztatu nie tylko poruszono kwestie pracowników delegowanych, którzy stanowią ogromną grupę w Bułgarii, lecz również problem regulacji Unii wykraczający daleko w przyszłość, do 2026 roku przy braku pewności, czy w tak odległym terminie wprowadzenie takich obostrzeń będzie możliwe.

IMG 3467

Sesję piątą w czwartkowe popołudnie poprowadziła Wiceminister do Spraw Reformy Sądownictwa Ekaterina Zaharieva. Tematem było rozszerzenie UE o kraje Bałkanów Zachodnich. Czarnogóra będzie w stanie rozpocząć negocjacje akcesyjne w bliskiej przyszłości. Macedonia i Albania zmagają się jeszcze z niewystarczająca infrastrukturą oraz bezpieczeństwem granic. Sytuacja jest napięta przez napływ uchodźców i niewystarczającą kontrolę osób przybywających do tych krajów.


Celem podstawowym UE i krajów z półwyspu bałkańskiego jest zamknięcie rozdziałów dotyczących bezpieczeństwa, migracji i reformy sądownictwa. Następne dni studyjne EKR odbędą się pod koniec września w Bratysławie. Tematem przewodnim będą fake news oraz wolność prasy.

Agnieszka Sobolewska-Macy

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2018

Kalendarz2018