Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Stan bezpieczeństwa państwa: Realizacja zadań strzeleckich na poligonie    Niemcy: Cztery lata więzienia dla Czeczena za członkostwo w IS    [TYLKO U NAS] R. Telus: Koncerny wykorzystują polskiego rolnika, bo jesteśmy rozdrobnieni    Polski punkt widzenia 20.08.2018    Warszawa obchodziła 74. rocznicę zdobycia PAST-y    Sprawą legalności Komunistycznej Partii Polski zajmie się TK     J. Czaputowicz spotkał się z szefem niemieckiego MSZ    Włochy: 8 osób zginęło w parku narodowym w Kalabrii    Ekstraklasa. Poniedziałkowa nuda we Wrocławiu    Informacje Dnia 20.08.2018 [20.00]    [TYLKO U NAS] Dr. Pietrzak: Inwazja na Czechosłowację w 1968 r. miała być niejako operacją demonstrującą siłę Układu Warszawskiego    [TYLKO U NAS] Red. W. Gadowski: Społeczeństwo stoi na dużo wyższym poziomie etycznym niż środowisko sędziowskie

WilnoWPL 1

W dniach 6-8 czerwca 2018 r. Poseł Urszula Krupa wraz z Poseł Jadwigą Wiśniewską z ramienia Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Przewodniczącą Komisji FEMM Viliją Blinkevičiūtė, wzięła udział w dorocznym szczycie kobiet przywódców politycznych, który tym razem odbył się w Wilnie pod hasłem „It’s about time. We have 100 reasons to act” („W samą porę. Mamy 100 powodów, aby działać”). Patronat honorowy nad Szczytem WPL 2018 WPL objęła Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaitė, we współpracy z Radą Światowych Liderów Kobiet. Dalia Grybauskaitė jest pierwszą kobietą - prezydentem Litwy, wybraną w 2009 r. w pierwszej turze. Jest także pierwszym prezydentem wybranym ponownie na drugą kadencję z rzędu w 2014 roku.

   Rok 2018 to przede wszystkim przełomowy rok dla państwa litewskiego, które to świętuje stulecie odrodzenia niepodległości, co wielokrotnie zostało podkreślone podczas tego ważnego wydarzenia odbywającego się w Sejmie Republiki Litewskiej.

Wilno WPL 2

   Wśród zaproszonych znamienitych gości znaleźli się między innymi: Anna Maria Anders sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, Viktoras Pranckietis przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej, António Guterres sekretarz generalny ONZ, Atifete Jahjaga prezydent Kosowa w latach 2011-2016, Helen Clark premier Nowej Zelandii w latach 1999-2008, Kolinda Grabar-Kitarović prezydent Chorwacji, Marie-Louise Coleiro

   Preca prezydent Malty, Maria das Neves premier Sao Tomé-et-Principe w latach 2002-2004, Masume Ebtekar wiceprezydent Iranu i wielu innych.

Wilno WPL 3

   Podczas wielu paneli dyskusyjnych poruszono tematy dotyczące między innymi zdrowia kobiet, zachęcania większej liczby dziewcząt do zaangażowania się w politykę w celu zwiększenia różnorodności w kształtowaniu polityki i zarządzania, dostępu kobiet do nowych technologii, pokoju na świecie, globalizacji oraz inne. W czwartek 7 czerwca wręczone zostały specjalne nagrody WPL kobietom, które odegrały znaczącą rolę w życiu politycznym w swoich krajach, a także zasłużonym w walce o prawa kobiet.

Wilno WPL 4

Wilno WPL 5

   Na zakończenie szczytu głos zabrały przedstawicielki parlamentów narodowych. W imieniu Polski wystąpiła Ambasador Anna Maria Anders zapewniając, że w Polsce nie mamy problemu z równouprawnieniem, gdyż mamy 23% kobiet w parlamencie. Niestety istnieje wciąż problem w kwestii wynagrodzeń. Pani Anders wyraziła swoje zadowolenie, że podczas szczytu wielokrotnie podkreślano znaczenie edukacji i wyraziła przekonanie, że jej rola w osiąganiu lepszych zmian jest nie do podważenia.

Wilno WPL 6

Weronika Pachla

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2018

Kalendarz2018