Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zostanie dziś uhonorowanych dziesięć rodzin    Szef gabinetu prezydenta udaje się do Waszyngtonu na rozmowy przygotowujące spotkanie Duda- Trump    Japonia: D. Trump naciska w sprawie handlu i wyraża optymizm w kwestii Korei Płn.    PKW: wyniki głosowania z 99,31 obwodowych komisji wyborczych – PiS 45,56 proc., KE 38,3 proc.    W DRK zatonął statek na jeziorze: 30 ofiar, 200 zaginionych    Węgry: Fidesz zdecydowanie wygrał wybory do PE    Polscy prokuratorzy i technicy kryminalistyczni rozpoczęli prace w Smoleńsku    PKW: wyniki głosowania z 99,25 obwodowych komisji wyborczych – PiS 45,57 proc., KE 38,29 proc.    41 interwencji strażaków przez dobę na Podkarpaciu    Informacje Dnia 27.05.2019 [08.00]    Litwa: najwięcej mandatów do PE zdobyli konserwatyści    Prognoza pogody 27.05.2019

W dniach 10-12 listopada 2017 odbyła się kolejna wycieczka do Parlamentu Europejskiego w Brukseli organizowana przez Poseł do PE dr n. med. Urszulę Krupę. Tym razem wśród zaproszonych gości byli wolontariusze Radia Maryja, pracownicy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, jak również studenci tej uczelni. W sumie ponad pięćdziesiąt osób miało okazję zobaczyć siedzibę Parlamentu przy Rue Wiertz 60 oraz zwiedzić Brukselę i dwa inne belgijskie miasta.

grupowe 2

Wycieczka już od samego początku miała charakter pielgrzymki. Przed wyjazdem z Torunia o. Witold Hetnar CSsR, będący duszpasterzem podczas całej podróży, odprawił Mszę Świętą w Kaplicy Zawierzenia w siedzibie WSKSiM przy drodze Starotoruńskiej. W czasie całego pobytu w Belgii opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowały również dwie siostry zakonne: s. Szczepana Pietruszka - przełożona Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Toruniu posługująca na co dzień w Radiu Maryja oraz s. Barbara Szarkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która posługuje obecnie w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Już pierwszego dnia wizyty goście zostali zaproszeni do Parlamentu Europejskiego, gdzie po obiedzie i wysłuchaniu prelekcji na temat funkcjonowania tej instytucji, odbyło się spotkanie z Panią Poseł Urszulą Krupą. Uczestnicy chętnie zadawali pytania i dzielili się również własnymi przemyśleniami na temat obecnej sytuacji politycznej w Polsce i Europie. Następnie, po pamiątkowym zdjęciu, wszyscy udali się na Mszę Świętą, która została odprawiona w murach Parlamentu Europejskiego w specjalnie wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Podczas Eucharystii zebrani modlili się wspólnie o Boże błogosławieństwo dla wszystkich posłów i rządzących.

Święto Niepodległości toruńscy pielgrzymi spędzili w patriotycznej atmosferze. W ten szczególny dzień dla wszystkich Polaków nasi rodacy odwiedzający Belgię mieli możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej sprawowanej w języku flamandzkim w Bazylice Najświętszej Krwi w Brugii. W tym niezwykłym miejscu znajdują się relikwie Świętej krwi Jezusa Chrystusa, które, jak podaje legenda, zostały przywiezione w to miejsce w XII wieku z Ziemi Świętej przez hrabiego flandryjskiego Thierry'ego Alzackiego. Następnie pielgrzymi udali się na zwiedzanie Brugii (m.in. Bargeplein, Minnewater, Begijnhof - domy beginek, szpital św. Jana i kościół pod wezwaniem NMP). Kolejnym etapem był przejazd do Gandawy, gdzie głównym punktem programu była Katedra św. Bawona, gdzie znajduje się słynny XV-wieczny Ołtarz Gandawski autorstwa braci van Eycków. W drodze powrotnej, oprócz modlitwy były obecne także pieśni patriotyczne związane z naszym narodowym świętem.

Ostatni dzień pobytu pielgrzymi rozpoczęli od Eucharystii w Kościele Norte-Dame de la Chapelle, gdzie co niedziele odbywają się polskie nabożeństwa. Po Mszy Świętej nie mogło zabraknąć oczywiście zwiedzania samej Brukseli, która przywitała grupę niecodziennymi o tej porze roku promykami słońca. Uczestnicy zobaczyli m.in. jeden z najpiękniejszych rynków Europy - Grand Place, Katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli, XIX-wieczną Galerię Huberta, Figurkę Manneken Pis - symbol stolicy Belgów. Po wspólnym obiedzie, grupa wyruszyła w drogę powrotną do Polski.

 

Autor: Monika Niżnik 

Pani Posel 1

DSC 0628

DSC 0627

DSC 0733

o.Witold 1

 

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2019

kalendarz2019