Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Serwis informacyjny, godz. 02.00    Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata    W weekend politycy PiS odwiedzą 14 województw    Warszawa: trwa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO    Wiceszef KE: Nord Stream 2 to nie jest projekt czysto komercyjny    Brazylia: Stan wyjątkowy w Sao Paulo z powodu strajku kierowców ciężarówek    Premier Morawiecki: Polska wspiera rumuńskie ambicje przystąpienia do strefy Schengen    Polski punkt widzenia 25.05.2018    [TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: W Warszawie omawiane są m.in. obszary, w których NATO powinno być mocniej zaangażowane    Odbył się rejs badawczy po Zatoce Puckiej    Ważny komunikat dla odbierających Radio Maryja przez internet    W WSKSiM odbyła się konferencja „Niepodległość cyfrowa. Elektroniczna komunikacja między państwem a obywatelami”

Staż odbywający się w murach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu otworzył mi drzwi do poznania działalności i zasad instytucji Unii Europejskiej. Ze szkolenia skorzystałam dzięki staraniom i uprzejmości dr Urszuli Krupy należącej do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. 

DSC 0226

Zaledwie kilka dni stażu pozwoliło mi na zgłębienie wiedzy o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego podczas odbywającej się co miesiąc sesji plenarnej we francuskim mieście. Na co dzień pracuję jako dziennikarz w Radiu Maryja i TV Trwam w Toruniu, zatem podejmowanie tematów związanych z UE jest nieuniknione. Wraz ze mną praktykę odbywała Anna Pleskot. Jako studentka dziennikarstwa Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej skorzystała jednak z dłuższego, bo prawie miesięcznego stażu. 

Nasze szkolenie w Strasburgu zbiegło się z datą kolejnej debaty nt. praworządności w Polsce. Mogłyśmy na miejscu zdarzenia obserwować dyskusję prowadzoną przez czołowych polityków Unii Europejskiej odnośnie naszej ojczyzny. Dodatkowo wykonywałam zdjęcia podczas debaty, co szczególnie sobie cenię. 

DSC 0227

Umieszczenie, po raz kolejny, kwestii polskiej demokracji w porządku obrad PE było moim zdaniem nieporozumieniem, jednak wypowiedzi obrońców Polski, m.in. europosła Ryszarda Legutki napawały dumą. Ciężko z kolei było nie parsknąć śmiechem po wypowiedziach europosłów z grupy Zielonych, którzy „wypowiadali się w imieniu polskich kobiet, które są gnębione”. Ilość kłamstw nt. Polski, które padały podczas tego politycznego spektaklu - sięgała zenitu. 

DSC 0230

Ciekawym doświadczeniem było również uczestniczenie we wręczeniu nagrody im. Sacharowa za 2016 r. Parlament uhonorował Nadię Murad i Lamiję Aji Bashar za zaangażowanie na rzecz ochrony praw mniejszości jazydzkiej w Iraku oraz ofiar przemocy seksualnej tzw. Państwa Islamskiego. Wygłoszone przez nie świadectwa były niezwykle poruszające.

Podczas stażu w Parlamencie Europejskim mogłyśmy także brać udział w licznych wystawach i spotkaniach. Niezwykle ciekawą ekspozycją okazał się zbiór zdjęć wszystkich kościołów ze Słowacji. Zdenko Dzurianin, autor kolekcji „Widziałem wszystkie kościoły na Słowacji”, uwiecznił aż 4124 budynki sakralne.

DSC 0234

Dodatkowym atutem odbywanych przez nas szkoleń było uczestniczenie w przedświątecznych spotkaniach zarówno Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, jak i polskiej delegacji Parlamentu Europejskiego. Mogłyśmy osobiście poznać europosłów oraz ich asystentów, zamienić z nimi kilka słów i podzielić się z nimi wigilijnym opłatkiem.

Podczas praktyk dysponowałyśmy czasem wolnym, który sukcesywnie wykorzystywałyśmy na zwiedzanie Strasburga. Podziwiałyśmy piękne świąteczne jarmarki, Pettit France, jak również miałyśmy możliwość uczestniczenia we Mszy św. w katedrze Notre Dame. 

Czas stażu był bardzo aktywny i ubogacający pod względem pracy dziennikarskiej. W codziennych obowiązkach pomagała nam asystentka Monika Niżnik. Co prawda, byłyśmy pierwszymi osobami na szkoleniu u poseł do PE Urszuli Krupy, ale mamy nadzieję, że inni także skorzystają z tej bogatej oferty.

 

Pani Monika Bliska 

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2018

Kalendarz2018