Aktualne informacje: źródło www.radiomaryja.pl
Sejm przyjął nowelizację ustaw sądowniczych    Warszawa: Poświęcono pomnik gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”    [TYLKO U NAS] J. Cichocki o przyjęciu poprawionej ustawy o lasach: Daje nam to spokój i pewność, że premierowi zależy na silnych LP    Pielgrzymi z Chorzowa w toruńskim sanktuarium    Sejm przyjął poprawkę do projektu nowelizacji ustaw o SN i sądach    Szef „Solidarności” o wniosku prezydenta ws. referendum: Wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego    Posłowie za nowelizacją ustawy o żegludze śródlądowej    Niemcy/Lubeka: Atak nożownika w autobusie    J. Kwieciński: Wzrost sprzedaży detalicznej dowodem dobrej kondycji polskiej gospodarki    Sejm uchwalił ustawę antydopalaczową    Ministerstwo Zdrowia: Dodatkowe 125 tys. dzieci zaszczepionych przeciw pneumokokom    IPN: Sąd Okręgowy w Szczecinie unieważnił wyrok dot. kłamstwa katyńskiego

Strasburg: Wystawa pt. ,,I saw all the churches in Slovakia”

13 grudnia w Swan Bar area w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się wystawa ukazująca wszystkie kościoły na Słowacji. Autorem tego unikalnego dzieła jest Zdenko Dzurjanin – słowacki tłumacz języka rosyjskiego, który przez 8 lat zwiedzał miejsca chrześcijańskiego kultu na Słowacji. Organizatorem wydarzenia była Anna Zaborska, słowacka lekarka i polityk.

DSC 0042

(red. pełna galeria dostępna tutaj)

 

Unikalny projekt

Kiedy Zdenko Dzurjanin postanowił rozpocząć pracę nad historyczno-geograficzno-fotograficznym projektem, był zaledwie młodym studentem, dopiero co rozpoczynającym swoją przygodę z rozpowszechnianiem kultury Słowacji. W ciągu ostatnich 8 lat zwiedził każdą słowacką wioskę i miasto (łącznie 2927) i zrobił zdjęcie każdemu kościołowi (łącznie 4124). Odbył nadzwyczajną podróż wokół swojego kraju bez żadnego finansowego wsparcia. Nie uzyskał żadnych grantów, które tak chętnie są przeznaczane na inne projekty. Wystawa słowackiego tłumacza prezentuje interesujące fakty, ponieważ informuje adresatów o katolickich, luterańskich, grekokatolickich, reformowanych oraz prawosławnych kościołach, ujmując historyczny i architektoniczny rozwój począwszy od IX wieku.

-,,Wszystko zaczęło się od idei, która była potrzebna żeby ruszyć dalej. Wierze, że to co zrobiłem jest ważne. Cieszę, się, że mogę teraz pokazać wyniki mojej pracy – opowiada Dzurjanin

Chrześcijańskie korzenie

Zamiarem autora było pokazanie dorobku słowackiej kultury, w którą niewątpliwie wpisane jest chrześcijaństwo. Zdanko Dzurjanin zdecydował się wejść do każdego sakralnego miejsca bez względu na wygląd, wyposażenie czy historię jego powstania.

-,,Kościół jest świadkiem czasu oraz symbolem kultury. Nawet najmniejsza świątynia ukazuje nam świadectwo o transcendentnej naturze człowieczeństwa. Budujemy kościoły ponieważ mamy wiarę, ale również chcemy dzielić się tą wiarą z innymi. To  miejsce kontemplacji i spotkania – tłumaczy Anna Zaborska, organizatorka event’u.”

-,,Kiedy zobaczyłam zdjęcia wszystkich chrześcijańskich kościołów, które mamy w naszym małym kraju, poczułam się bardzo dumna i zarazem onieśmielona. Czuję dumę, że mam możliwość sponsorować tą wystawę. To ogromny materiał  naszego dziedzictwa. To dzieło dla ponadczasowej społeczności – dla przodków i dla naszych rówieśników – dodaje.”

 

Młodzieńczy zapał i twórczość

Uczestnikiem spotkania był również Ivan Korcok - Wiceminister Spraw Zagranicznych Słowacji, który przybliżył wszystkim przybyłym historię powstania projektu. Opowiedział o młodym człowieku, który dostał nietuzinkowe polecenie od własnego ojca.

-„Zdenko miał zaledwie 20 lat kiedy zdecydował się podjąć to wyzwanie. Nieco wcześniej dostał od ojca kamerę, który zasugerował mu, by zrobił coś naprawdę ważnego i znaczącego. Wtedy młody student postanowił, że zrobi zdjęcie każdemu pojedynczemu kościołowi w naszym kraju. Na Słowacji mamy ich ponad 4000. Nie było do tej pory nikogo kto zwiedził każdą wieś i miasto i był we wszystkich miejscach kultu chrześcijańskiego” – wyjaśnia Wiceszef MSZ Słowacji

Warto zaznaczyć, że autor nie uzyskał żadnych grantów w celu zrealizowania swojego projektu. Jedyne co posiadał to ogromny zapał i ambicja, która nie pozwoliła mu zrezygnować z powziętej decyzji.

-,,Spotkałem go kiedy miał 25 lat. Powiedziałem wtedy, że kiedy skończy swoją podróż to wydrukujemy wystawę i pokażemy na większą skalę. Postanowiłem, że chcę przyczynić się do rozgłosu tego dzieła” – kontynuuje Korcok

-„Zobaczyłam w tym mężczyźnie dużą motywację. On nie miał nawet samochodu, a zdecydował się podjąć tego trudnego dzieła. Widziałam silną wolę i mocny charakter u tego człowieka i teraz widzimy przed sobą 4124 kościoły”- dodaje Zaborska

Statystyki

Z całej liczby gmin – 2927, tylko 240 funkcjonuje bez żadnej świątyni. Największa ilość kościołów znajduje się w Bratysławie (60) oraz w Koszycach (39). Różnorodność architektoniczna słowackich kościołów jest ekstremalnie bogata. Znajdują się tu wszystkie podstawowe style znalezione w Europie m.in preromański, romański, gotycki, barokowy, klasycyzm, Art Nouveau, funkcjonalizm oraz wiele innych nowoczesnych stylów. Pośród słowackich miejsc kultu można wyróżnić unikalną grupę 57 drewnianych kościołów należących do Grekokatolików (39), Rzymskich katolików (8), Protestantów (6) oraz do Prawosławnych (4). Są one: gotyckie, barokowe, barokowe nie łemkowskie, łemkowskie, bojkowskie oraz bizantyjskie.

Wystawa Dzurjanina nie zawiera: pokojów do modlitw (około 190), zbiorowych centrów kultu (kilka), różnorodnych, małych kaplic (liczne) i synagog (105). Ponadto, nie ma żadnych meczetów na Słowacji.

Wizualizacja w kształcie mapy

Punktem kluczowym prezentowanej wystawy jest mapa w kształcie Słowacji, wypełniona miniaturami kościołów znajdujących się w kraju. Pomysłodawcą grafiki jest Pavol Demes  - autor projektów fotograficznych i medialnych realizowanych na Słowacji oraz za granicą. Każda świątynia jest zdygitalizowana i można ją zobaczyć na mapie razem z pełnym jej opisem.

- Niektórzy wciąż zastanawiają  się dlaczego tak często mówi się o kulturze judeochrześcijańskiej– ta wystawa jest dowodem na to, że jako naród mamy chrześcijańskie korzenie. Jest dużo ludzi, którzy nie zdają sobie z tego sprawy – mówi Zaborska.

-Dzurjanin podróżował niczym Forrest Gump po Słowacji i przyniósł nam coś co jest dobytkiem kultury europejskiej. Naprawdę  jestem pod wrażeniem, to wielkie ubogacenie zarówno dla Słowacji jak i dla całej Europy – kończy Korcok

Zdenko Dzurjanin urodził się w 1986 w Bratysławie. Skończył studia w Comenius University w Bratysławie. Obecnie jest nieetatowym tłumaczem. Prezentował zdjęcia kościołów w Nitrze, Bratysławie i Trenczynie. Aktualnie pracuje nad projektem pt. ,,I Saw All Synagogues in Slowavia”.

Anna Pleskot

Logowanie

Wyszukiwarka

Polecane Linki

EP logo RGB EN

 

big logo ecr FI

 

 

Kalendarz obrad PE 2018

Kalendarz2018